KÜLTÜR-SANAT-BİLİM Haber Girişi : 25 Mart 2023 16:21

Tenten hayranı Fransız romancı yaşamını kaybetti

Fransız romancı, denemeci, oyun yazarı, tiyatro yönetmeni ve üniversite profesörü Jean-Marie Apostolidès, kanser hastalığı nedeniyle 79 yaşında hayata veda etti.

1943 yılında Fransa'da Sain-Bonnet-Tronçais'te doğan Apostolides, Quebec'te bir süre yaşadıktan sonra Harvard'da öğretmenliğe başladı. Sonrasında da Stanford Üniversitesi'nde Fransız edebiyatı ve tiyatro çalışmaları profesörü oldu.

Quebec karşı kültürün kült ismi Patrick Straram'ın yeniden keşfedilmesine yaptığı katkıyla da anılan Fransız yazar bir avangard uzmanıydı. 2006'da 'Les Tombeaux de Guy Debord'u yayınladı. 9 yıl sonra Debord'un bir biyografisine de imzasını attı.Kaczynski'nin 'Sanayi Toplumuna Karşı Manifesto' kitabını Fransızcaya çeviren isim olan Apostolides çizgi roman dünyasıyla da ilgiliydi. Bir Herge uzmanıydı. 1984 yılında 'Les Metamorphoses de Tintin'i yazdı. Tenten hakkında birçok makalesi de yayınlandı. Quebec'i seven ama hayatının büyük bölümünü Kaliforniya'da geçiren Apostolides, bu nedenle Fransız entelektüel çevrelerince genelde hor görüldü. Ancak bu onun yazmasına engel olmadı.2012 yılında Luc Giard'la birlikte Konoshiko adında bir çizgi roman bile yayınladı. Buradaki amacı "yeraltı" Montreal tasarımlarını yer üstüne çıkarmaktı.

Apostolides birkaç tiyatro oyununa da imza attı. 2001'de yayınladığı L'Audience adlı romanı da büyük ses getirdi.