KÜLTÜR-SANAT-BİLİM Haber Girişi : 07 Şubat 2023 13:19

Satürn'ün uydusu Enceladus'ta tuhaflık keşfedildi

Satürn'ün uydusu EnceladusUn buzla kaplı yüzeyinde yumuşak ve tüy benzeri madde tespit edildi
Satürn'ün buzla kaplı küçük uydusu Enceladus'ta yeni bir keşif yapıldı. Gök cisminin buzlu kabuğunun üzerinde yumuşak ve tüy benzeri madde tespit edildi. Araştırmacılar bunların kar benzeri parçacıklar olduğunu söylüyor. Yaklaşık 500 kilometre çapında küçük ve donmuş bir gök cismi olan Enceladus, büyük bir yeraltı okyanusuna sahip. Öte yandan gök cismi, Güneş'ten çok uzakta yer aldığı için bu okyanusların üstü kalın bir buz tabakasıyla örtülü. 
Ancak yeni araştırmaya göre bu okyanusu örten tek tabaka, buz tabakası değil. Cismin yüzeyi aynı zamanda kar benzeri yumuşak parçacıklarla dolu.Araştırmacılar, bu yumuşak parçaları kar olarak adlandırmak yerine "regolit" diye tanımladı.
Bu parçaların, gök cisminin derinliklerine uzanan devasa buzlu gayzerlerden fışkırdığı düşünülüyor. Buna göre söz konusu fışkırmalar, yüzeyde çok miktarda yumuşak parça biriktirdi. Gayzerlerden fışkıran daha küçük ve hafif parçacıkların da uzaya fırlatıldığı ve Satürn'ün devasa halkalarına katkıda bulunduğu belirtiliyor.

Etiketler : uydu satürn
Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik yorumları onaylanmamaktadır.