GÜNDEM Haber Girişi : 30 Ocak 2023 10:35

Merkez Hakem Kurulu'nun ilk kadın başkanı

Prof. Dr. Lale Orta, Türkiye Futbol Federasyonu Yönetim Kurulu tarafından alınan kararla Merkez Hakem Kurulu Başkanlığına getirildi
Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) Yönetim Kurulu, bugün gerçekleştirdiği toplantıda aldığı kararla; Merkez Hakem Kurulu (MHK) Başkanlığına Prof. Dr. Lale Orta’yı getirdiğini açıkladı.Orta başkanlığındaki MHK'nin üyeleri ise Tolga Özkalfa, Ahmet İbanoğlu, Cemalettin Ali Konak, Prof. Dr. Ali Kızılet, Süleyman Abay, Sadettin Güler, Aynur Asun Akar ve Hamza Mısır oldu.
TFF'den yapılan açıklamada Orta'nın Türkiye'nin ilk kadın futbol antrenörü, ilk kadın futbol hakemi ve FIFA kokartlı ilk kadın hakemlerinden biri olduğu da vurgulandı.

LALE ORTA KİMDİR?

1976-1989 yılları arasında Türkiye’nin ilk kadın futbol takımı olan Dostlukspor’da kaleci ve kaptan olarak görev alan Lale Orta, Futbol Federasyonunun açtığı kurslarla Türkiye’nin profesyonel liglerinde antrenörlük ve teknik direktörlük yapabilecek diplomaya sahip ilk kadın futbol antrenörü oldu. Gençlik ve Spor İl Müdürlüğünün spor okullarında ve İstanbul Bölge Karmasında Futbol Antrenörü olarak görev yaptı. Ayrıca Türkiye liglerinde (Orhan Ayhan’la birlikte) maç anlatan İlk Kadın Futbol Spikeri oldu.
                    

Yirmi yıl erkek liglerinde futbol hakemliği yaptı. Profesyonel ve amatör 1500'den fazla maç yönetti.2000 yılında tamamladığı Dünyada ve Türkiye’de Futbol Organizasyonları Üzerine Analitik Bir Yaklaşım tezi ile ilk kadın futbol doktoru oldu.Dünyadaki FIFA kokartlı ilk kadın hakemlerden biri olan Lale Orta, 11 yıl uluslararası hakemlik yaptı, 60 uluslararası maç yönetti.1986 yılında Marmara Üniversitesi İşletme Bölümünden mezun olan Lale Orta, Okan Üniversitesi Uygulamalı Bilimler Fakültesi Dekan Yardımcılığı ve Spor Yöneticiliği Bölüm Başkanlığı yaptı.Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik yorumları onaylanmamaktadır.