20 Ekim 2021 Çarşamba
Anasayfa > GÜNDEM > Koronavirüsü keşfeden ilk bilim insanı

Koronavirüsü keşfeden ilk bilim insanı

16.04.2020 13:08 12 14 16 18 yazdır
İnsana bulaşan ilk koronavirüsü keşfeden kişi,June Almeida'ydı
Koronavirüsü keşfeden ilk bilim insanı
Yeni tip koronavirüsün tanınması üzerine çalışmalar devam ediyor ama birçok farklı türü olan koronavirüsün keşfi aslında günümüzden 56 yıl öncesine dayanıyor. İnsana bulaşan ilk koronavirüs tipi, 1964 yılında Dr. June Almeida tarafından St Thomas Tıp Okulu'nda keşfedildi.
                                 

1964’te Kanada'da çalıştığı Ontario Kanser Enstitüsü 'den geri çağrılarak  İngiltere Dr. June Almeida, St Thomas Tıp Okulu’nda çalışmaya başladı. 

Burada soğuk algınlığı üzerine çalışma yürüten Dr.David Tyrrell’la beraber araştırmalara başladı. Dr. Tyrrell ve ekibi, soğuk algınlığına yakalanan insanları inceliyordu. Araştırmacılar, bu çalışmada soğuk algınlığına neden olan virüsleri tespit etmek istiyorlardı. Ancak yapılan çalışma sırasında B814 ismi verilen farklı bir virüs örneği tespit edildi. 

Surrey’deki bir öğrencinin burun mukozasından alınan örnekteki virüs üzerinde yapılan çalışmada, virüsün soğuk algınlığı semptomlarını devam ettirdiği ancak rutin hücre kültürü ile büyümediği keşfedildi. Virüsle beraber başka denemeler de yapan bilim insanları, B814’ün organ kültüründe büyüdüğünü keşfettiler. Keşfi yapan Dr. June Almeida, daha sonra virüsü elektron mikroskobunda incelemek istedi.

Virüs partiküllerinden alınan numuneleri inceleyen Dr. Almeida, koronavirüsü tespit eden ve görüntüleyen ilk bilim insanı oldu. Dr. Almeida, daha önce fare hepatitlerini ve tavuk bronşitini incelerken de benzer partiküller gördüğünü açıkladı. 

                         

Dr. June Almeida, önemli bir keşfe imza atsa da koronavirüs hakkında hazırladığı makale ile başvurduğu ilk akademik yayınlar, görüntülerin grip virüsünün kötü görüntüleri olduğu gerekçesiyle Almeida'yı reddettiler. İnsana bulaşan ilk koronavirüs olarak tespit edilen B814, ancak 1965 yılında British Medical Journal’de yayınlanabildi. Virüsün ilk fotoğrafları ise 1967 yılında General Virology Journal’de yayınlandı.

Koronavirüsün ismi de bu çalışmanın sonucunda verildi. Profesör Tony Waterson’la birlikte Dr. David Tyrrell ve Dr. June Almeida, virüsün dış kısmında bulunan taç benzeri yapılar nedeniyle virüse koronavirüs ismini verdiler. 

Dr. June Almeida, uzun bir süre daha çalışmalarına devam etti. St Thomas Tıp Okulu’nun ardından uzun bir süre Wellcome Enstitüsü’nde çalışan Dr. Almeida, burada virüs görüntüleme çalışmasında yer aldı. Son olarak 1980 yılında HIV virüsünün görüntülenmesi çalışmasında ise danışman olarak yer aldı. 
6 his 47508x60
Etiketler : bilim virüs
Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Kategorinin Diğer Haberleri