TÜRKİYE Haber Girişi : 08 Mart 2023 18:24

Hac kura sonuçları açıklandı

2023 Yılı Hac Kura Sonuçları e-Devlet Üzerinden Sorgulanabilecek

Binlerce vatandaşın heyecanla beklediği 2023 yılı hac kura çekilişi gerçekleştirildi. Kura ile birlikte kutsal topraklara gitmeye hak kazanan 83 bin 430 kişi belirlenecek, sonuçlar saat 22.00'den itibaren e-Devlet'ten yayınlanacak.

Kahramanmaraş merkezli depremler nedeniyle 15 Şubat’ta çekilemeyen hac kuraları, Diyanet İşleri Başkanlığı Konferans Salonu'nda bilgisayar ortamında ve noter huzurunda kamuoyuna açık şekilde çekilmeye başlandı. Kura çekimine, deprem nedeniyle hacı adayları davet edilemedi. Kura çekim startını Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş verdi. Gün boyu devam edecek olan kura çekimlerine Ankara’da yaşayan vatandaşlardan başlandı.

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş ,"2023 yılında ilk defa kayıt yaptıran kişi sayısı, 221 bin 916’dır. Önceki kayıtlarla birlikte şu anda ülkemizde 2 milyon 426 bin 114 kardeşimiz hac ibadeti yapmak için müracaat etmiş bulunmaktadır. Milletimizin hac ibadetine gösterdiği teveccühten büyük bir memnuniyet duyduğumuzu ifade etmek isterim. Bu sene ülkemize tahsis edilen kontenjan ise 83 bin 430’dur." dedi.

 Kurada adı çıkanlar, 13-24 Mart tarihleri arasında kesin kayıt yaptırabilecek.

Kayıtlarını e-devlet sistemi üzerinden kendileri yapabileceği gibi, Başkanlıkla gitmek isteyenler il müftülükleri, acentalarla gitmek isteyenler ise Başkanlıkla sözleşme imzalayan acentalardan kayıtlarını yaptırabilecekler..

Hac çıkışları 30 Mayıs-24 Haziran tarihleri arasında olurken, dönüşler ise 3-28 Temmuz tarihleri arasında gerçekleşecek.​

Etiketler : hac kura