GÜNDEM Haber Girişi : 08 Mart 2023 10:04

Cumhuriyet'in 100.yılında Türk Kadını ve Siyaset Paneli

Cumhuriyet'in 100.yılında Türk Kadını ve Siyaset konulu panel Maltepe Türkan Saylan Kültür Merkezinde yapıldı

 

Doğru Parti İstanbul İl Başkanlığı’nın Dünya Kadınlar Günü kutlamaları çerçevesinde düzenlediği''Cumhuriyet'in 100.yılında Türk Kadını ve siyaset ''konulu panelde, kadınların siyasette ağırlığını koyması çağrısı yapıldı.

 

İstanbul Türkan Saylan Kültür Merkezinde gerçekleşen toplantının açılışında konuşan Doğru Parti Genel Başkanı Rifat Serdaroğlu da, “Hiçbir lider, Atatürk kadar kadına önem vermemiştir. Eğer kadın siyasetçilerin sayısı artmaz ise ülkemizin durumu çok daha zorlaşacaktır. Bu konuda Doğru Parti olarak kadın siyasetçilerin liyakat ile yetiştirilmesine, siyasete kazandırılmasına çok önem veriyoruz” dedi.

  

Doğru Parti İstanbul İl Başkanı Arda Ateş, Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün Türk kadınına verdiği önemi hatırlattı ve Türk kadınının siyasi varlığını korumak ve siyasetteki ağırlığını artırmak için parti olarak gerekli plan ve programları hazırladıklarını vurguladı. İstanbul’daki kadınları hem bireysel hem de örgütlü bir şekilde Doğru Partiye katılmaya, ortak eylem yapmaya davet etti.


Panele katılan  eski bakan Önay Alpago, siyaset hayatı boyunca verdiği mücadeleden örnekler aktardı ve “Ülkemizde 1389 belediyemiz var, bunun sadece 45 belediye başkanı kadın, 957 kaymakamın 14’ü kadın. 4 bin savcının 458’i kadın. İnsan hakları ve eşitlik adına kadınlar siyasete kazandırılmalıdır” dedi.

Panelde konuşan gazeteci ve TV programcısı Sedef Kabaş, “Siyaseti ticaret, dini istismar olarak görenler asla kadını siyasi alanda görmek istemiyor” saptaması yaptı. Kabaş, kadınların siyasette etkin olduğu gelişmiş ülkelerde kadın istihdamının yüzde 64, demokrasiden ve kadın siyasetçiden uzak ülkelerde kadın istihdamının yüzde 10 seviyesinde olduğunu söyledi. Türkiye’deki kadın istihdamının yüzde 30’lar seviyesinde bulunduğunu belirten Kabaş, kadınların çalışma hayatında daha aktif rol alması için siyasette daha etkin gelmesi çağırısında bulundu.

Toplantıda konuşan finansal güvenlik uzmanı Selva Tor, “Dünyanın kadınlara yüklediği büyük doğal sorumluluklar vardır, kadın aileden başlayarak tüm kültürel yapıyı koruyacak en önemli unsurdur” dedi.

Toplantıyı izlemeye gelen çok sayıda STK temsilcileri ve kadınlar da panel sırasında kadınların “İstanbul Sözleşmesi Yaşatır” “Eşit işe eşit ücret” gibi kadınların haklı isteklerini dile getirdiler.