TÜRKİYE Haber Girişi : 25 Mart 2023 16:05

Bugün ışıklar, depremde ölenlerin anısına kapanacak

WWF’in iklim değişikliğine dikkat çekmek amacıyla 2007’den beri gerçekleştirdiği Dünya Saati’nde bu yıl Türkiye’den Ayasofya Müzesi, Edirne Selimiye Camii, Efes Antik Kenti, İstanbul Boğazı’ndaki köprüler, Rumeli Hisarı gibi pek çok yapının yanı sıra; Bilgi Üniversitesi, Galatasaray Üniversitesi, Gazi Üniversitesi, Koç Üniversitesi, Orta Doğu Teknik Üniversitesi ve Yaşar Üniversitesi gibi birçok kurum da bir saatliğine ışıklarını kapatacak. Başakşehir Futbol Kulübü ve Fenerbahçe Spor Kulübü de etkinliğe destek verecek.

Dünya Doğayı Koruma Vakfı'nın (WWF) çağrısıyla her yıl mart ayının son cumartesi günü dünya genelinde düzenlenen "Dünya Saati" etkinliği, bu akşam Maraş merkezli depremlerde hayatını kaybedenlerin anısına Türkiye saati ile 20.30'da başlayacak.

WWF-Türkiye'nin öncülük ettiği etkinlik kapsamında Türkiye'de anıtların, kurumların ve evlerin ışıkları 21.30'a kadar kapalı kalacak.

Vakıf, Dünya Saati'nde depremden etkilenen bölgelerin yeniden inşa edilebilmesi için bir de "Yeşil İyileşme" seferberliği çağrısı yapıyor:

"Son yıllarda yaşadığımız ve büyük bir yıkıma yol açan depremler, orman yangınları, seller, toprak kaymaları gibi felaketlere karşı Türkiye'de bugüne kadar gösterilen yaklaşım genellikle afet sonrası çalışmalar üzerinde yoğunlaşırken, bu durum can, mal ve doğa kaybına yol açıyor. Dünya Saati'nde depremden etkilenen bölgelerin afetlere dirençli şekilde yeniden inşa edilebilmesi için #Yeşilİyileşme çağrısında bulunuyoruz.
"Telafisi olmayan acıları bir daha yaşamamak ve bilimin ışığında doğa ile uyumlu bir gelecek kurmak için ayağa kalkma sürecinin her aşamasının 'Yeşil İyileşme' ilkelerine göre ele alınması gerektiğini savunuyoruz. Sağlıklı bir gelecek için ekolojik altyapıyı tahrip eden planlar yerine sürdürülebilir, doğayla uyumlu, afetlere dirençli yaşam alanları kurmak için tüm Türkiye'yi "Yeşil İyileşme"ye destek olmaya davet ediyoruz.