BİR YILDIZ GEÇTİ

Tiyatro sanatcısı Toto Karaca,18 Mart 1912 tarihinde İstanbul'da doğdu. Gerçek adı İrma Felegyan olan Toto Karaca, İran kökenli Ermeni asıllı bir sanatcıdır. Küçük yaşta bale dersleri aldı. On iki yaşında sahneye çıktı. Müzikli oyunlarda İrma Toto adını kullandı. Teyzesi Vartiter Felegyan da tiyatrocudur. 


1930'lu yıllarda İzmir'e giderek Ömer Aydın ve Cemal Bahir'in  operet topluluğuna katıldı. Bir süre sonra  Muhlis Sabahattin topluluğuna geçti. Bu dönemde 'çarliston kraliçesi ' ( dönemin moda dansı) olarak ün yaptı. Sürayya,Halk,Ses ve Muammer Karaca operetlerinde  çalıştı.

1939 yılında aktör ve tiyatrocu Mehmet Karaca ile evlendi,

1940'ta şehir tiyatrosuna girdi. Önce İstanbul operetinin daha sonra İstanbul tiyatrosu'nun kuruluşuna katıldı.

1945 yılında Cem (Türk rock müziği sanatçısı Cem Karaca)adını verdiği oğlu dünya'ya geldi.


1947'de Vedat Örfi Bengü'nün senaryosunu yazıp yönettiği,Suzan Yakan,İsmail Dümbüllü,Halide Pişkin,Şükriye Alav'ın oynadığı müzikal komedi 'Kılıbıklar 'ile sinemaya geçmiştir.

Sinema da güldürülerde başarı kazandı. Sahne de görmüş,geçirmiş,faka basmaz ,hafif kabadayı kadın tiplerini başarı ile canlandırdı. Sesini ustaca kullanması nedeniyle taklitlerde çok başarılıydı

Bağdagül,İstanbul Yıldızları,Eğlence Bülbülleri,Kadın'ın Fendi,Izdırap Şarkısı, Leyla, Bizim Kız, Yalan,Yasemin ,filmlerinde rol aldı.


Bakırköy'ün ilk özel tiyatrosu olsan Alibaba Tiyatrosu'nda da sahne alan Toto Karaca Tv dizilerinde de rol almıştır.

Yıllarca tiyatro'nun havasını soluyan Toto Karaca, tiyatro'nun efsane sanatçılarından bir tanesi, Sahnelerin bir numaralı kadın komedyenidir.

22 Temmuz 1992 tarihinde İstanbul'da öldü. 

Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik yorumları onaylanmamaktadır.