Ben Maviş

Hafta sonu alışveriş yapmak için markete giderken sokağımıza birilerinin taşındığını gördüm. Yeni komşunun kucağında köpek olduğunu görünce çok sevindim. Sokağımızda benim  gibi köpeği olan biri daha olacaktı. Yanlarına gittim,hoş geldiniz hayırlı olsun deyip tanıştım. Kucağındaki köpeği 2 aylık iken aldıklarını şimdi 4 aylık olduğunu jack russell cinsi olduğunu ilk defa köpek edinip baktığını ve çok sevdiğini söyledi.


Hayvanları,doğayı çok seven biri olarak bu duyduklarıma çok memnun olmuştum. Benimde üç tane köpeğim olduğunu ne zaman isterse köpeğiyle ilgili bilmediği konularda kendisine yardımcı olabileceğimi işi olduğu zaman Amor'u bana bırakabileceğini,isterse aşıları içinde kendi köpeklerimi götürdüğüm veteriner kliniğine götürebileceğimi söyleyip yanlarından ayrıldım.

Ertesi gün bir tepsi börek yapıp yeni komşumuza götürdüm.Kapıda beni amor karşıladı. Komşumda Amor da çok cana yakın davrandılar. Ben de onları çok sevdim,çok iyi anlaştık.Bir süre sonra çok iyi dost olduk. Abla kardeşten de daha yakın olduk. Bir akşam dostum Amorla geldi.Memlekete annesinin yanına gideceğini,liseye giden oğluna göz kulak olmamı söyledi. Amoru da bana bırakıp köyüne gitti.

Akşam Amorun yemeğini verdikten sonra komşunun oğlu içinde hazırladığım yemeği götürdüm. Sohbet esnasında komşumun oğlu bana komşu teyze biliyor musun Amor bizim üçüncü köpeğimiz deyince nasıl yani dedim. Çocukcağız anlatmaya başladı. Duyduklarıma inanamadım,şaşkınlıkla,üzülerek dinledim. Üzüldüğüm komşumdan soğumam değil yaptıklarıydı. O cana yakın ,Amoru çok seven Amora çok iyi bakan ailenin böyle bir şeyi yapmış olmaları.

Bu çok iyi aile köpek almaya karar verdiklerinde beş-altı aylık golden cinsi köpek almışlar bir ay kadar bakmışlar.Bu sürede tuvalet eğitimini öğrenememiş. O sırada da kirası daha uygun çalıştıkları iş yerine yakın bir ev bulunca, bir akşam yavru köpeği komşularına bırakıp habersiz taşınmışlar ve bir daha da o yavru köpeği arayıp sormamışlar.İkinci yaptıkları daha fena ve korkunçtu benim için. Taşındıkları yerde de  bir süre sonra bu defa terrier cinsi yavru köpek almışlar o da tuvalet eğitimini öğrenememiş.O dönemde  yine taşınmışlar ama o başının çaresine bakamayacak kadar küçük köpeği orada bırakmışlar. O beş aylık yavru köpek peşlerinden havlayarak koşmuş,beni de alın diye. Onlarda arkalarına bakmadan oradan uzaklaşmışlar.


Maalesef o masum iki yavru köpeği de sahiplendirmek,onlara ,onları sevip bakacak bir yuva bulup vermek yerine sokağa bırakıp,ardına bakmadan taşınmak  o canlara karşı yapılan çok büyük acımasızlık,merhametsizlik ve vicdansızlıktı  hatta haksızlıktı. O tuvalet eğitimini elbet öğreneceklerdi,eğer biraz daha zaman tanınsaydı,öğretilseydi. Terk edildiklerinde o anki yaşadıkları korku,travma,çektikleri acı o kadar ama o kadar büyük ki kelimelerle ifade etmek çok zor. Kısacık bir an kendinizi o hayvanın yerine koyun ben kendimi onların yerine koydum. Çok korkunç,onlara yaşatılanlar. Hem de niçin Oysa onlar sizi ilk gördükleri andan itibaren hiç karşılık beklemeden koşulsuz çıkarsız öyle çok seviyorlar ki hemde ilk günkü gibi ve sizi hiçbir zaman terk etmiyorlar bırakıp kaçmıyorlar .Onlara o zulmü eziyeti korkuyu yaşatmayın. Onlar o kadar masumlar ki Hiçbir şey onlara böyle merhametsizlik vicdansızlık haksızlık yapmaya değmez. Onlara yapılan haksızlık yarında aynı şekilde yapana er ya da geç yapılır.

Demek ki Amor benim alıp bakmalarımdan,verdiğim eğitimden dolayı o ailede kalabildi.


Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik yorumları onaylanmamaktadır.