TÜRKİYE Haber Girişi : 31 Mart 2023 16:23

Belbim'den İstanbulkart'ı olanlara önemli duyuru

Belbim, 30 Nisan 2023 itibarıyla 'İstanbulkart Kullanım Koşulları Ve Çerçeve Sözleşmesi'nin yürürlüğe gireceğini duyurdu. Duyuruda, 3 yıl boyunca kullanılmayan kartların kullanıma kapatılacağı belirtildi.

Belbim,Kartların kullanım süresine ilişkin bilgiler ise söz konusu sözleşmenin kapsamına yönelik açıklama yaptı. 'Hizmete ilişkin esaslar' olarak tanımlanan 4'üncü maddede 26 ve 27'inci bentlerde İstanbulkart'ların kullanım süresine ilişkin detaylı bilgilere yer verildi.

Buna göre üç yıl boyunca kullanılmayan kartların kullanıma kapatılacağı belirtildi.

Sözleşmenin 26 ve 27'nci bentlerinde ise şu ifadeler yer aldı:"Elektronik Para’nın son kullanma tarihi son işlem (Dolum/Harcama) tarihinden itibaren 3 (üç) yıldır. Son kullanma tarihi dolan söz konusu fonlar, elektronik para olma hükmünü kaybeder. Müşteri’nin Ödeme Aracına dolum yapması veya herhangi bir Belbim Üye İşyeri/İşyerinde kullanması, bu süreyi kesecektir. Elektronik Para olma hükmünü kaybeden fonlar için 6493 sayılı Kanun ve Türk Borçlar Kanunu’nun genel hükümleri uygulanır.Son işlem (dolum veya harcama) tarihinden itibaren 3 (üç) yıl süreyle herhangi bir işlem yapmayan Müşteri’lerin istanbulkartları kullanıma kapatılacaktır. Bu kartlardan geriye dönük aylık 2 TL olacak şekilde ve kartın bakiyesini aşmayacak şekilde işlem ücreti tahsil edilecektir. Takip eden aylar içinde kart bakiyesi sıfır olana kadar aylık 2 TL işlem ücreti kesilmeye devam edecektir. Bu süre içinde karttaki kesintiye uğramamış bakiye, kart Müşterisinin talebi halinde kendisine iade edilecektir."