SAĞLIK Haber Girişi : 04 Şubat 2023 12:18

4 Şubat Dünya Kanser Günü

Her yıl, 4 Şubat günü Birleşmiş Milletler tarafından Dünya Kanser Günü olarak kabul edilmektedir
Kanser , ölüm nedenleri arasında ikinci sırada yer almaktadır. Ölüm nedenlerine bakıldığında dünya geneli için yaklaşık her 6 ölümden birinin, ülkemiz için ise her 5 ölümden birinin kanser nedeniyle gerçekleştiği görülmektedir.
Kanser başlıca; tütün kullanımı, yüksek beden kitle indeksi (fazla kilolu ya da şişman/obez olma), meyve ve sebzeden fakir beslenme, yetersiz fiziksel aktivite ve alkol tüketimi gibi başlıca beş davranışsal ve beslenme ile ilgili risk faktöründen kaynaklanmaktadır.
Dünya Kanser Günü, kanser konusunda farkındalığı ve eğitimi artırarak, dünyanın her yerindeki hükümetler ile bireyleri hastalığa karşı harekete geçmeye zorlayarak her yıl milyonlarca önlenebilir ölümün önüne geçmeyi amaçlamaktadır. 
lk olarak 2005 yılında ülkemizin de yakın işbirliği içerisinde olduğu Uluslararası Kanser Kontrol Örgütü (UICC) tarafından düzenlenen Dünya Kanser Günü etkinlikleri,  izleyen yıllarda her yılın 4 Şubat günü UICC ve işbirliğindeki kuruluşlarla birlikte küresel düzeyde yürütülen kampanyalarla geleneksel hale getirilmiştir. 
Kanserlerin %50’ye yakınının, risk faktörlerinden kaçınma ve mevcut kanıta dayalı önleme stratejilerinin uygulanması yoluyla önlenebilir durumda olduğu bilinmektedir. 
Günümüzde hastalığın tanınmasında ve tedavisinde yaşanan gelişmeler nedeniyle çocukluk çağı kanserlerinde tamamen iyileşme oranı erişkinlere göre yüzde 60-70'i bulmakta. Bazı tümörlerde başarı yüzde 90-95'e kadar çıkmaktadır.
Sağlıklı yaşam davranışları ile kanserden korunmak mümkün olabilmekte ve tarama programları sayesinde erken teşhis imkanları sayesinde kanser önlenebilmekte ve tedavi edilebilmektedir. 
Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik yorumları onaylanmamaktadır.