EKONOMİ Haber Girişi : 11 Ekim 2022 12:41

2022 Nobel Ekonomi ödülü verildi

2022 Nobel Ekonomi Ödülü'nü Ben S. Bernanke, Douglas W. Diamond ve Philip H. Dybvig kazandı
Nobel Ekonomi Ödülü 2022 sahibini buldu. Ödül bu yıl eski ABD Merkez Bankası (Fed) Başkanı Ben Bernanke ile Douglas W. Diamond ve Philip H. Dybvig’e verildi. Ödül geçtiğimiz yıl olduğu gibi bu yıl da üç iktisatçı arasında paylaşılmış oldu.
İsveç Kraliyet Bilimler Akademisi’nden açıklanan duyuruya göre, komite Alfred Nobel anısına verilen 2022 Sveriges Riksbank İktisadi Bilimler Ödülü’nü bankalar ve finansal krizler üzerine araştırma yaptıkları için Ben S. Bernanke, Douglas W. Diamond ve Philip H. Dybvig’e vermeye karar verdi.
Üç iktisatçının ana çalışması, bilhassa finansal krizler sırasında bankaların ekonomideki rolünü kavramaya ve bankaların iflasının krizleri nasıl büyütüp, tek başına sürdürdüğünü analiz etmeye yönelikti.
Ben Bernanke dev yatırım bankası Lehman Brothers’ın 2008 yılındaki iflası sırasında Fed başkanıydı. Bernanke, o dönem Lehman’ı kurtarmak için herhangi bir yasal yol olmadığını, bu yüzden yapılacak en iyi şeyin bankanın iflasına izin vermek ve hükümetin finansal kaynaklarını daha büyük bir sistemsel krizi önlemek için kullanmak olduğunu belirtmişti.
Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik yorumları onaylanmamaktadır.