sacsakal 987/90
10 Temmuz 2020 Cuma
Anasayfa > TÜRKİYE > Bitlis'te bulunan güve türüne "Nemrut" adı verildi
Bitlis'te bulunan güve türüne

Bitlis'te bulunan güve türüne "Nemrut" adı verildi

17.10.2019 13:51 12 14 16 18 yazdır
Bitlis de yürütülen bilimsel araştırmalar sırasında tespit edilen güve türü, "Nemrut" adıyla literatüre girdi

  Bitlis Eren Üniversitesi (BEÜ) Fen Edebiyat Fakültesi Biyoloji Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Kesran Akın, zengin biyoçeşitliliğe sahip Nemrut Dağı ve kalderasında, güve türlerini tespit edebilmek amacıyla proje hazırladı.

Akın, BEÜ Bilimsel Araştırmalar Proje Birimince desteklenen proje kapsamında, Batman Üniversitesinden Dr. Öğretim Üyesi Erdem Seven ile Nemrut'ta, lepidopterlerin (pul kanatlılar), pyraloid (burunlu güveler) ve geometrid (mühendis güveler) grupları üzerine çalışma yürüttü.

Akın ve Seven, bölgedeki araştırmalar sırasında, mühendis güveler familyasına ait "Eupithecia" cinsinden yeni bir güve türü tespit etti. "Nemrut" adı verilen güve türü, bilimsel dergide yayımlanan makaleyle literatüre kazandırıldı.

Doç. Dr. Kesran Akın, ''Detaylı çalışma yaptıktan sonra yeni bir tür olduğuna kanaat getirdik. Zengin bir grup olan mühendis güve familyasının dünyada yaklaşık 21 bin, ülkemizde ise 684 civarında türü var. Bu gruba ait Nemrut Kalderası'nda tespit ettiğimiz türe 'Eupithecia Nemrutica' adını vermeyi uygun gördük. Şu an dünyada sadece Nemrut'ta olduğu biliniyor." dedi

6 his 47508x60
Etiketler : güve Bitlis
Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Kategorinin Diğer Haberleri